Philly Haps: Past

Saturday, Apr 15, 2017
Time Venue Age
The Donuts / Morning River Band / The Stammer 8:00pm Boot & Saddle 21+
Friday, Apr 14, 2017
Time Venue Age
Stinking Lizaveta (record release) / Sheena & Thee Nosebleeds 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Little Hurricane / Jennifer Hall 8:30pm Boot & Saddle 21+
Thursday, Apr 13, 2017
Time Venue Age
Why? / Eskimeaux 8:30pm Union Transfer All Ages
Allan Rayman 8:30pm Boot & Saddle 21+
Rock Photographer Bob Gruen Showcase 5:00pm Pearlstein Gallery All Ages
Wednesday, Apr 12, 2017
Time Venue Age
The Octopus Project 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Cole. / Boy Wonder / Charrity Nangle 8:00pm Boot & Saddle 21+
Tuesday, Apr 11, 2017
Time Venue Age
Kate Tempest 8:30pm Boot & Saddle 21+
Modern English 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Advance Base / John Davis / Karima Walker / Hello Shark 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Sunday, Apr 9, 2017
Time Venue Age
Agnostic Front / Eaten Alive / Sweet FA 8:00pm Boot & Saddle 21+
Saturday, Apr 8, 2017
Time Venue Age
Emily Wells / Lizdelise 8:30pm Boot & Saddle 21+
Boss Hogg 8:00pm Underground Arts 21+
Suffacox (Mach 2) / Mt. Vengeance / Poppy / Concentration Moon 8:00pm The Tusk 21+
Paul Flaherty and Bill Nace / 500 MG 8:00pm Philadelphia Record Exchange All Ages
Monko / Shawn Kilroy and the Pretty Horses [Free show] 6:00pm Fergie's Pub 21+
Friday, Apr 7, 2017
Time Venue Age
WKDU Presents: Kneebody 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Xiu Xiu / Grandchildren 8:30pm Boot & Saddle 21+
UK Subs / The Virus / Riots / Scene of Irony 8:00pm Voltage Lounge 18+
The Sweet Spot: Make It Rain Edition 8:00pm Union Transfer All Ages
Thursday, Apr 6, 2017
Time Venue Age
Diet Cig / Daddy Issues / hello shark 8:15pm Boot & Saddle 21+
Wednesday, Apr 5, 2017
Time Venue Age
Six Organs of Admittance / Chris Forsyth / The Solar Motel Band 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Kolars / Sammy Brue 8:30pm Boot & Saddle 21+
Kolars / Sammy Brue 8:30pm Boot & Saddle 21+
Kolars / Sammy Brue 8:30pm Boot & Saddle 21+
Six Organs of Admittance / Chris Forsyth and the Solar Motel Band 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Tuesday, Apr 4, 2017
Time Venue Age
Nakatani Gong Orchestra / Tatsuya Nakatani (solo) 7:30pm - 10:00pm Icebox Project Space All Ages
Sunday, Apr 2, 2017
Time Venue Age
SFJazz Collective performing The Music of Miles Davis and Original Compositons 7:00pm Annenberg Center All Ages
Saturday, Apr 1, 2017
Time Venue Age
Kehlani / Ella Mai / Jahkoy / Noodles [SOLD OUT] 8:30pm Union Transfer All Ages
Stop Light Observations / Shark Tape 8:30pm Boot & Saddle 21+
Phantasm / The Tea Club / Something Like A Monument 8:00pm Boot & Saddle 21+
Friday, Mar 31, 2017
Time Venue Age
Bardo Pond (record release) / Sparrow Steeple / Eric Arn 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Portugal. The Man / HDBeenDope 8:30pm Union Transfer All Ages
The Menzingers / Jeff Rosenstock / Rozwell Kid 8:00pm The Fillmore Philadelphia All Ages
Lambchop 8:00pm Underground Arts 21+
Creem Circus / Suffacox Mach2 8:00pm The Barbary 21+
The Courtneys / Jay Som / Little Junior 8:00pm Boot & Saddle 21+
George Clanton / Negative Gemini / Aphra 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Thursday, Mar 30, 2017
Time Venue Age
WKDU Presents: King Gizzard & The Lizard Wizard 8:00pm The Trocadero All Ages
The Proletariat 8:00pm Boot & Saddle 21+
Suzanne Ciani (solo piano) 8:00pm Painted Bride All Ages
Wednesday, Mar 29, 2017
Time Venue Age
Sohn / William Doyle 8:30pm Union Transfer All Ages
Middle Kids / Pilkington / Spelling Reform 8:30pm Boot & Saddle 21+
Suzanne Ciani (solo Buchla) 8:00pm International House All Ages
Arbouretum 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Tuesday, Mar 28, 2017
Time Venue Age
Hippo Campus / Magic City Hippies 8:30pm Union Transfer All Ages
Fred Thomas / Night Windows / HLEP / Maxwell Stern 7:45pm Boot & Saddle 21+
Lithuania / NE-HI / Laser Background 7:30pm PhilaMOCA All Ages
Monday, Mar 27, 2017
Time Venue Age
Vince Staples / Kilo Kish 8:30pm Union Transfer All Ages
Sunday, Mar 26, 2017
Time Venue Age
Foxygen / Gabriella Cohen 8:30pm Union Transfer All Ages
Trash Knife / N.E.G / Atomic Cretins / Gnarhammered Video 6:00pm Boot & Saddle 21+
Saturday, Mar 25, 2017
Time Venue Age
Patrick Watson / Trevor Sensor 8:30pm Boot & Saddle 21+
Minus The Bear / Beach Slang / Bayonne [SOLD OUT] 8:00pm Union Transfer All Ages
Natalie Cressman (of Trey Anastasio Band) / Splintered Sunlight 8:00pm Ardmore Music Hall 21+
Roof Doctor / Yes Yes A Thousand Times Yes / Mumblr 7:30pm PhilaMOCA All Ages
Friday, Mar 24, 2017
Time Venue Age
Patrick Watson / Trevor Sensor 8:30pm Boot & Saddle 21+
New Found Glory / Trash Boat [SOLD OUT] 8:30pm Union Transfer All Ages
Steve Lehman and Selebeyone 8:00pm Painted Bride All Ages
Chris Farren / Adult Mom / Katie Ellen 7:30pm PhilaMOCA All Ages
Thursday, Mar 23, 2017
Time Venue Age
MAKO 9:00pm Underground Arts 21+
Koi Child / Hardwork Movement 9:00pm Johnny Brenda's 21+
New Found Glory / Trash Boat [SOLD OUT] 8:30pm Union Transfer All Ages
Laura Stevenson / Field Mouse / Shannen Moser 8:00pm Boot & Saddle 21+
Wednesday, Mar 22, 2017
Time Venue Age
Stef Chura / American Trappist / The Vernes 8:30pm Boot & Saddle 21+
WKDU Presents: Allah-Las / The Babe Rainbow 8:30pm Union Transfer All Ages
Asian Women on the Telephone 8:00pm Philadelphia Record Exchange All Ages
Tuesday, Mar 21, 2017
Time Venue Age
Nails / Toxic Holocaust / Full Of Hell / Gatecreeper / Outer Heaven 8:30pm Union Transfer All Ages
Arnold Dreyblatt 8:00pm University Lutheran All Ages
Sunday, Mar 19, 2017
Time Venue Age
FKJ / Cézaire / Dabeull 8:30pm Union Transfer All Ages
Saturday, Mar 18, 2017
Time Venue Age
WKDU Presents: Tennis 8:00pm Underground Arts 21+
Sunn O))) / Big Brave 8:00pm Union Transfer All Ages
Simply Saucer / Poppy seed & the Love Explosion / Love Club / Hound 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Evan Wize / Dizzy Valdez / Bamboo Tommy 8:00pm Boot & Saddle 21+
Friday, Mar 17, 2017
Time Venue Age
LITE / Mouse On The Keys [SOLD OUT] 8:30pm Boot & Saddle 21+
Community Futurism: An Evening Curated by Moor Mother [FREE] 8:00pm The Rotunda All Ages
Jens Lekman 7:30pm Union Transfer All Ages
Thursday, Mar 16, 2017
Time Venue Age
Mike Love / Ryan Gaughan of Among Criminals 8:30pm Boot & Saddle 21+
The Magnetic Fields: 50-Song Memoir 8:00pm Union Transfer All Ages
Wednesday, Mar 15, 2017
Time Venue Age
Dungen 8:30pm PhilaMOCA All Ages
The Magnetic Fields: 50-Song Memoir 8:00pm Union Transfer All Ages
Oathbreaker / King Woman / Jaye Jayle 8:00pm Underground Arts 21+
Waxahatchee (solo) / Julie Byrne / Mary Lattimore 8:00pm Johnny Brenda's 21+
The Tisburys / Ellen Siberian-Tiger / Tapes & Tubes 8:00pm Boot & Saddle 21+
Tuesday, Mar 14, 2017
Time Venue Age
Devendra Banhart 8:00pm Union Transfer All Ages
Glenn Jones / Laura Baird CANCELLED DUE TO WEATHER 8:00pm University Lutheran All Ages
Sunday, Mar 12, 2017
Time Venue Age
Amorphis / Swallow The Sun 9:00pm Underground Arts 21+
Billy Kerns / Trained Attack Dogs / Gibbous Moon / The Stuffers / Brown Sugar / Decontrol [Benefit - All proceeds go to PAWS] 3:00pm Connie's Ric Rac 21+
Saturday, Mar 11, 2017
Time Venue Age
Sam Patch (Tim Kingsbury of Arcade Fire) / Thrills / Sad Heaven 8:15pm Boot & Saddle 21+
Friday, Mar 10, 2017
Time Venue Age
Pissed Jeans / M Ax Noi Mach / Body Spray 8:00pm Boot & Saddle 21+
Strand of Oaks / Twin Limb 8:00pm Union Transfer All Ages
Moose Blood / Trophy Eyes / Boston Manor / A Will Away 8:00pm Theatre of the Living Arts All Ages
Creepoid / Ecstatic Vision / Purling Hiss / Spirit of the Beehive 8:00pm Underground Arts 21+
Evil Sword / Ursula / Halloween Tres 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Thursday, Mar 9, 2017
Time Venue Age
Sunwatchers / Writhing Squares / Skull Practicioners 8:00pm PhilaMOCA All Ages
WKDU Presents: Sunwatchers / Skull Practitioners / Writhing Squares 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Late Night Series 10 Year Celebration feat. Ensh / Grayling / TIOGA / Jordan Omoto 7:30pm The Trocadero Balcony All Ages
Flux Presents: Study Break w/ DogMás / Caylie Landerville / Kyle Rinfret / Harrison Cohen / Sam Poll 7:00pm Ross Commons All Ages
Sunday, Mar 5, 2017
Time Venue Age
The English Beat 8:00pm Underground Arts 21+
Oso Oso / Weller / Elephant Jake / Water Temple / Sleepy Freak 7:00pm The Pharmacy All Ages