Philly Haps: Past

Wednesday, Nov 3, 2010
Time Venue Age
Omar Souleyman 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Bridge And Powerlines with Creeping Weeds and In Grenada 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
The Dirges with Regretter and Colinizers 8:00pm North Star Bar 21+
A Wilhelm Scream with Heartsounds, Daytrader, and One WIn Choice 7:00pm The Fire All Ages
Tuesday, Nov 2, 2010
Time Venue Age
Dum Dum Girls with Reading Rainbow [CANCELLED] 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Benoît Pioulard, Radere, Corbu and BATs 8:00pm SINErgy Project Space & Gallery All Ages
Astorian Stigmata with Savior and Dinosaur Eyelids 7:00pm North Star Bar 21+
Monday, Nov 1, 2010
Time Venue Age
Masaki Batoh with Kohoutek and Eric Carbonara & Jesse Sparhawk 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
WKDU Presents: Fang Island with Delicate Steve 7:30pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Sunday, Oct 31, 2010
Time Venue Age
The Pietasters with The Toasters and Ruder Then You 8:00pm North Star Bar 21+
Saturday, Oct 30, 2010
Time Venue Age
Midnight Beat with Workhorse 3, The Tulanes and Death Rattle 9:00pm The Tritone 21+
The Old Ceremony with The Crooks, Hong Kong Stingray and Captive Kin 9:00pm North Star Bar 21+
Phantogram with Josiah Wolf 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Killa with Fursaxa, The New Heaven And The New Earth, and Vincent Fournier-Boisvert 8:00pm Highwire Gallery All Ages
Frontier(s) w/ By Surprise and Everyone Everywhere 7:00pm World Café Live: Upstairs All Ages
Philadelphia Bike Expo 9:00am 23rd St. Armory All Ages
Friday, Oct 29, 2010
Time Venue Age
K-OS with Shad and Astronautalis 9:00pm North Star Bar 21+
Grimace Federation with West Philadelphia Orchestra and Univox 8:00pm Johnny Brenda's 21+
The Intelligence with Hot Guts and Landlords 7:30pm Kung Fu Necktie 21+
Hey Monday with Cartel, The Ready Set, This Century and We Are The In Crowd 7:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Thursday, Oct 28, 2010
Time Venue Age
The Chapin Sisters with Rebecca Loebe, Raina Rose, and NEeMA 8:30pm Tin Angel 21+
Corin Tucker with The Hungry Ghost 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Frightened Rabbit with Plants & Animals and Phantom Band 8:00pm Starlight Ballroom All Ages
TV Casualty with Live From Hollywood Cemetery 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Woe with Krieg and Infernal Stronghold 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Bettie Serveert with Onufrank and Smiles, Everyone 8:00pm North Star Bar 21+
Wednesday, Oct 27, 2010
Time Venue Age
The Zeros with The Blessed Muthas and The Slot Cars 8:00pm M Room 21+
Jeff The Brotherhood with Bandname and The Spooks 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Carousel with Appolo Run, Minimalist and New Madrid 8:00pm North Star Bar 21+
Local Natives with The Ruby Suns and The Union Line 7:00pm The Trocadero All Ages
Crocodiles with Golden Triangles and Dirty Beaches 12:00pm Johnny Brenda's 21+
Tuesday, Oct 26, 2010
Time Venue Age
Crayon Fields with Air Waves 9:00pm The Fire 21+
High On Fire with Torche and Kylesa 7:30pm Starlight Ballroom All Ages
Smoke Or Fire 6:00pm The Fire All Ages
Monday, Oct 25, 2010
Time Venue Age
Marnie Stern 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Dead To Me with No Friends, Night Birds, and The Holy Mess 7:00pm The Ox All Ages
Sunday, Oct 24, 2010
Time Venue Age
The Felice Brothers with Adam Haworth Stephens 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Gentlemen Jess and His Men with Woman and The Barracudas 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Matt and Kim with Donnis 7:30pm Starlight Ballroom All Ages
Cheap Girls with Laura Stevenson & The Cans, Carpenter and Everyone Everywhere 7:00pm The Fire All Ages
Saturday, Oct 23, 2010
Time Venue Age
The Felice Brothers with Adam Haworth Stephens 9:00pm Johnny Brenda's 21+
The Menzingers with Outbreak, Hour of the Wolf, The Anchor Boys and One Win Choice 6:15pm Broad Street Ministry All Ages
Hard Skin with Kim Phuc, and Armalite 6:00pm The Barbary All Ages
Friday, Oct 22, 2010
Time Venue Age
School Of Seven Bells with Active Child 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Titan with Royal Thunder, Snake Sustain, and Serpent Throne 9:00pm Kung Fu Necktie 21+
Justin Townes Earle with Jessica Lea Mayfield 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Tigers Jaw with O Pioneers and Junior Battles 6:00pm The Fire All Ages
Thursday, Oct 21, 2010
Time Venue Age
Lissie with Dylan Leblanc 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Andy Laster's Sounds Of Cairo 8:00pm The Rotunda All Ages
Jeff The Brotherhood with Bandname and The Spooks 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Generationals with Giant Cloud, Brass Bed and From A Fountain 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Disembodied with Monument To Thieves 6:30pm The Barbary All Ages
The Flatliners with The Riot Before, The Snips and Red City Radio 6:00pm The Fire All Ages
Wednesday, Oct 20, 2010
Time Venue Age
The Movement, Sonni Shine, and Joosed 8:00pm The Blockley Pourhouse 21+
WKDU Supports: Breast Cancer Awareness Fundraiser featuring The Movement 8:00pm The Blockley Pourhouse 21+
The So So Glos W/ Carnivores, Tia and Tamara, and (((TACO))) 7:00pm Danger Danger Gallery All Ages
Tuesday, Oct 19, 2010
Time Venue Age
First Aid Kit with Ferraby Lionheart and Sisters3 9:00pm Johnny Brenda's 21+
WKDU SPINS! PVT with Buffalo Stance 8:00pm North Star Bar 21+
Monday, Oct 18, 2010
Time Venue Age
Squid The Whale, with Team Goldie, Cranes Are Flying, and The Anchor Boys 8:00pm Danger Danger Gallery All Ages
Sunday, Oct 17, 2010
Time Venue Age
Chen Chen & Robbie Lee with Briana Chase and Koen Holtkamp 8:00pm Highwire Gallery All Ages
Boom Boom Satalites with Gunslingers Anonymous 8:00pm North Star Bar 21+
Agent Orange with The Flyswaters and Jukebox Zeros 5:00pm Kung Fu Necktie 21+
Saturday, Oct 16, 2010
Time Venue Age
Gabrielle Miller Phillips with Marvin And The Cloud Wall, The Leevee Drivers, and The Lawsuits 9:00pm Danger Danger Gallery All Ages
The Gatherings Concert Series Presents Erik Wollo 8:00pm St. Mary's Hamilton Village All Ages
Sounds Of Kaliadscope with The Lovetones and Far-Out Fangtooth 7:30pm Kung Fu Necktie 21+
Strife with Cruel Hand, Strength For A Reason, Bracewar and Double Dealer 6:00pm Broad Street Ministry All Ages
Friday, Oct 15, 2010
Time Venue Age
Danielle Francis Doyle, with Snow Caps, Scallions, So So Death, and Motorcycle Maus 9:00pm Danger Danger Gallery All Ages
The Ataris with Don't Panic, Evergreen, The Great Explainer and Cryptkeeper Five 9:00pm M Room 21+
Meg Baird with Colossal Yes and Watersports 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
The Extraordinaires with An American Chinese and Power Animal 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Not The Wind, Not The Flag with Chakra Khan/Air Pirates and Test Kitchen 8:00pm Highwire Gallery All Ages
Philly Punk Phest with Pure Hell and Dead City Psychos 8:00pm The Blockley Pourhouse 21+
Phil Niblock with Katherine Liberovskaya and Al Margolis 8:00pm The Rotunda All Ages
Dark Dark Dark w/ Quilt, John K, and Blackhawks 8:00pm The Ox All Ages
The Henry Clay People with The Dig 7:30pm Kung Fu Necktie 21+
Agnostic Front with Mother Of Mercy, Product Of Waste and The Claw 7:00pm North Star Bar 21+
Thursday, Oct 14, 2010
Time Venue Age
Isobel Campbell & Mark Lanegan with Willy Mason 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Two Door Cinema Club with Penguin Prison and Grouplove 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Millionyoung with Sunglasses and Coolrunnings 8:00pm North Star Bar 21+
Wednesday, Oct 13, 2010
Time Venue Age
Mitch Fiction with Geology 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Deerhunter with Casino Vs Japan and Ducktails 7:30pm Starlight Ballroom All Ages
Enter Shikari with Haste The Day, Sleeping With Sirens, Ms. White and Lights Go Blue 6:30pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Tuesday, Oct 12, 2010
Time Venue Age
Los Campesinos! 9:00pm Johnny Brenda's 21+
The Thermals with Cymbals Eat Guitars and Post Post 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
The Growlers with Jason Ager and The Lawsuits 8:00pm North Star Bar 21+
Steve Gunn with Chris Forsyth and Villages 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Monday, Oct 11, 2010
Time Venue Age
Perfume Genius with Sebastian Blanck 7:30pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Sunday, Oct 10, 2010
Time Venue Age
Women with DD/MM/YYYY 9:00pm Johnny Brenda's 21+
So Cow with King Kong Ding Dong and Scott Chuchman 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
You Me And Everyone We Know with Man Overboard, Weatherstar and Bright And Early 6:00pm The Fire All Ages
Saturday, Oct 9, 2010
Time Venue Age
Simone Felice 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Vavoom Quintet with Eric Carbonara and George Korein 8:00pm Highwire Gallery All Ages
Simone Felice (of The Felice Brothers) 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Friday, Oct 8, 2010
Time Venue Age
El Fuego with Uzuhi, Skinny Legs, and Run Forever 9:00pm The Fire 21+
Caltrop with Arboretum, Dr. Scientist, and Extra Tongue 9:00pm Danger Danger Gallery All Ages
Bleed Radio Bleed with Silence Kit, Alright Junior, and The Last Barbarian, 9:00pm North Star Bar 21+
Grandchildren (Album Release) with Little Teeth, Hermit Thrushes and The Armchairs 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Ganto Barn with The Artistokoks 8:00pm JR's Bar 21+
Slutever with The Hot Toddies, When I Was 12, and Westward Drive 6:00pm The Fire All Ages
Thursday, Oct 7, 2010
Time Venue Age
A Frames with Hot Guts 8:00pm Danger Danger Gallery All Ages