Philly Haps: Past

Saturday, Apr 16, 2016
Time Venue Age
Thao & The Get Down Stay Down / Saintseneca 9:15pm Underground Arts 21+
Tim Barry / Two Cow Garage / Roger Harvey 7:30pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Choosing Death Fest: Dying Fetus, Nails, Misery Index, Deceased, & more 5:00pm Union Transfer All Ages
Hot Head / Hosemen 4:00am Philadelphia Record Exchange All Ages
Friday, Apr 15, 2016
Time Venue Age
Tacocat / Pujol / The Audacity 8:30pm Everybody Hits All Ages
The Joy Formidable / Everything Everything 8:00pm Underground Arts 21+
Glenn Jones / Laura Baird / Elkhorn Duo 8:00pm - 10:00pm The Rotunda All Ages
Thursday, Apr 14, 2016
Time Venue Age
Kvelertak / Torche / Wild Throne 8:00pm Underground Arts 21+
Alex G / Porches / Your Friend 7:30pm Union Transfer All Ages
Wednesday, Apr 13, 2016
Time Venue Age
The Subways 8:00pm Milkboy 21+
Le1f / Junglepussy 7:30pm Union Transfer All Ages
Mumblr / Gottem / DIVORCE. / Fake Boyfriend 7:30pm Boot & Saddle 21+
Man Overboard / Superheaven / Young Statues / Grayscale / Dirt Queen 6:30pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Tuesday, Apr 12, 2016
Time Venue Age
Chairlift / Olga Bell 9:00pm Underground Arts 21+
Bob Marsh with The Emergency Spring X-tet and The Spring Garden No Net 8:00pm The Rotunda All Ages
Monday, Apr 11, 2016
Time Venue Age
The Kills / Kim and the Created 8:00pm Union Transfer All Ages
Steel Pulse 8:00pm Theatre of the Living Arts All Ages
Sunday, Apr 10, 2016
Time Venue Age
The Scutches / The Mad Splatter / Lovegutter / Suckered In 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Saturday, Apr 9, 2016
Time Venue Age
Sparrow Steeple / Home Blitz 8:00pm Philadelphia Record Exchange All Ages
Johnny Showcase & The Mystic Ticket / Not Blood Paint 7:30pm Boot & Saddle 21+
Drive Like Jehu / Hurry Up / Creepoid 7:00pm Union Transfer All Ages
Earth Tongues 4:00pm Philadelphia Argentine Tango School All Ages
Friday, Apr 8, 2016
Time Venue Age
Restorations / Creepoid / The Dirty Nil 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Dave Burrell (solo) 8:00am Philadelphia Argentine Tango School All Ages
Thursday, Apr 7, 2016
Time Venue Age
Duders / Backroom Dreamers / Adrastea 8:30pm The Fire 21+
Babymetal 8:30pm Electric Factory All Ages
HUMANS / Blood Sound / RISKY DISKO 8:00pm Underground Arts 21+
Acid Mothers Temple / MOUNDS 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Wednesday, Apr 6, 2016
Time Venue Age
High Highs / Tinmouth 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Jonathan Richman 8:00pm Union Transfer All Ages
Tuesday, Apr 5, 2016
Time Venue Age
Phil Cook / The Dead Tongues 7:30pm Boot & Saddle 21+
Monday, Apr 4, 2016
Time Venue Age
Ken Vandermark's Made to Break 8:00pm Boot & Saddle 21+
Saturday, Apr 2, 2016
Time Venue Age
St. James & the Apostles / Primitive Finks / Thee Minks 8:00pm Ortlieb's 21+
Autolux / Eureka The Butcher 8:00pm Underground Arts 21+
The Filthy Lowdown / Welter / Riverside Odds / 66 Stitches 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Lucius / Pure Bathing Culture 7:30pm Union Transfer All Ages
The Smith Street Band / Hard Girls / Worriers / Address 7:00pm Boot & Saddle 21+
Friday, Apr 1, 2016
Time Venue Age
WKDU Presents: TOBACCO / Lord Raja 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Wolf Alice / Slaves 7:30pm Union Transfer All Ages
Thursday, Mar 31, 2016
Time Venue Age
Counter Intuits / Jowe Head / Watery Love 8:00pm Ortlieb's 21+
Savages / Angus Tarnawsky 8:00pm Union Transfer All Ages
Tijuana Panthers / Palmas / Hound 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Whoopsydaisy / Steamy Wolves / Anewthetarune / Training Montage 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Laura Stevenson / Crying / Chris Farren 7:30pm Boot & Saddle 21+
Wednesday, Mar 30, 2016
Time Venue Age
Junior Boys 8:30pm Union Transfer All Ages
Magma 8:00pm Underground Arts 21+
Tuesday, Mar 29, 2016
Time Venue Age
Benoit Pioulard / Gardener 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Bongzilla / Black Cobra / Kings Destroy / Lo-Pan 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Monday, Mar 28, 2016
Time Venue Age
Sunburned Hand of the Man / Writhing Squares 8:00pm Philadelphia Record Exchange All Ages
Sunday, Mar 27, 2016
Time Venue Age
Titus Andronicus / Craig Finn 7:30pm Union Transfer All Ages
Saturday, Mar 26, 2016
Time Venue Age
Chris Forsyth & The Solar Motel Band (Record Release) / 75 Dollar Bill 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Koji (Record Release) / Jacob Clarke 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Flightschool / Up The Chain / Boy Lawyer 8:00pm Underground Arts 21+
The Split Squad / Palmyra Delran / Stupidity 8:00pm Boot & Saddle 21+
Friday, Mar 25, 2016
Time Venue Age
Purling Hiss (solo) / Spacin' Chillinger / Kiel Everett 11:00pm Kung Fu Necktie 21+
Grandchildren / Northern Liberties / Sleek Machine 7:30pm Boot & Saddle 21+
Thursday, Mar 24, 2016
Time Venue Age
Guerilla Toss / Banned Books / Mannequin Pussy 8:00pm Underground Arts 21+
Fire Museum Presents: Ross Hammond-Sameer Gupta Duo / Mitch Esparza 8:00pm House Gallery All Ages
Baauer 7:30pm Union Transfer All Ages
Sunday, Mar 20, 2016
Time Venue Age
Rosu Lup / Levee Drivers / Hemming 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Saturday, Mar 19, 2016
Time Venue Age
Earthless / Ecstatic Vision 8:00pm Underground Arts 21+
Cricket Joe / The Fearless Fly / The Plums / OS 8:00pm Connie's Ric Rac 21+
Rangda / Ancient Ocean 7:30pm Boot & Saddle 21+
Friday, Mar 18, 2016
Time Venue Age
Tortoise / Mind Over Mirrors / Chris Forsyth 8:00pm Underground Arts 21+
Sonic Screemers / Tied for Last / The Up! Up! Ups! 8:00pm The Tusk 21+
Wednesday, Mar 16, 2016
Time Venue Age
Yung Lean 7:30pm Union Transfer All Ages
Tuesday, Mar 15, 2016
Time Venue Age
Oneida / Mary Lattimore & Jeff Zeigler 7:30pm Boot & Saddle 21+
Sunday, Mar 13, 2016
Time Venue Age
Greg Dulli (Afghan Whigs) / Derrick Brown 7:30pm First Unitarian Church: Sanctuary All Ages
Saturday, Mar 12, 2016
Time Venue Age
Splintered Sunlight 10:00pm Underground Arts 21+
Thin Lips / The Max Levine Ensemble / Worriers / Bellows 8:30pm Everybody Hits All Ages
WKDU Presents: Kneebody & Daedelus 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Oneohtrix Point Never 8:00pm Union Transfer All Ages
Philadelphia Ukulele Orchestra / She Hate Me 7:30pm Tin Angel 21+
Friday, Mar 11, 2016
Time Venue Age
Club Congress / Matpat / TonyxMont / Tommy Cornelis 10:00pm The Dolphin 21+
Le Butcherettes / The Dead Ships 8:00pm Underground Arts 21+
Up The Chain / Purples / Hezekiah Jones 8:00pm Johnny Brenda's 21+
WKDU Presents: Foxing, Lymbyc System, Tancred 7:30pm Union Transfer All Ages
Thursday, Mar 10, 2016
Time Venue Age
Mail The Horse / Satellite Hearts / Red Means Run 9:00pm Underground Arts 21+
Bag Raiders / Plastic Plates 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Nap Eyes / Cian Nugent / Zachary Fairbrother (of Lantern) 7:30pm Boot & Saddle 21+
Wednesday, Mar 9, 2016
Time Venue Age
Dynamo 9:00pm Time 21+
Tonight Alive / Set It Off / The Ready Set / SayWeCanFly 6:30pm Union Transfer All Ages
Tuesday, Mar 8, 2016
Time Venue Age
Julian Lage / Sum Trio 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Sunday, Mar 6, 2016 - Monday, Mar 7, 2016
Time Venue Age
Blanck Mass / Valley Exit / QQQ 9:00pm - 12:00am Johnny Brenda's 21+
Sunday, Mar 6, 2016
Time Venue Age
Lithuania / Jackie Paper / Sons Of An Illustrious Father 9:00pm Everybody Hits All Ages
Somos / Petal / The Superweaks / The Obsessives 6:00pm PhilaMOCA All Ages
Saturday, Mar 5, 2016
Time Venue Age
Mary Lattimore (Record Release Show) / Bachelorette / Spacin' 8:00pm PhilaMOCA All Ages
All Dogs / Pinkwash / Spirit of the Beehive / Loose Tooth 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Ra Ra Riot / Sun Club / PWR BTTM 7:30pm Union Transfer All Ages
Friday, Mar 4, 2016
Time Venue Age
Quilt / Weekender / Hello Shark 8:00pm Johnny Brenda's All Ages
Thursday, Mar 3, 2016
Time Venue Age
SNBRN / Shaun Frank 9:00pm Coda 21+
Man Like Machine / Lightninging / Dark Waters / Architekt 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Wednesday, Mar 2, 2016
Time Venue Age
Hermitude / Get Up 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Wayne Hancock / TJ Kong 8:30pm Underground Arts 21+
Bell Witch / Wrekmeister Harmonies / Pneumagon 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Release Party: Gondola / Company Corvette / Igneous Eyes 8:00pm Ortlieb's 21+
Doubles / Cigarette / Dougie Poole / Addie Pray 7:00pm PhilaMOCA All Ages
Monday, Feb 29, 2016
Time Venue Age
The Big Pink / The Heirs 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Sunday, Feb 28, 2016
Time Venue Age
The Floozies / Russ Liquid / SunSquabi 7:30pm Union Transfer All Ages
WKDU Presents: LVL UP / Marge / Free Cake For Every Creature / The Guests 7:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages