Philly Haps: Past

Sunday, Oct 25, 2009
Time Venue Age
Off with their Heads with The Bomb, Smalltown and Dirty Tactics 6:00pm The Barbary All Ages
Saturday, Oct 24, 2009
Time Venue Age
Grubstake with Gary B. & The Notions and Hunter's Cannon 9:30pm The Tritone 21+
The Extraordinaires with The Raquellos and Netherfriends 8:00pm PILAM All Ages
Banner Pilot with The Boys Club, Glory Bound, and Very Magic 6:00pm All Ages
Friday, Oct 23, 2009
Time Venue Age
My Friends with We Are Nothing Yet, A Lunatic's Charm, and Sonnybomber 9:00pm North Star Bar 21+
Rain Machine with Sharon van Etten 9:00pm Johnny Brenda's 21+
WKDU Supports: DJ Dance Party with DJ Ruxbin, DJ Gunz Garcia, Zara and Friends 8:00pm 941 Theater 21+
The Heiz with Sicu, TJ Kong & The Atomic Bomb, The Love Club, and Death Mold 8:00pm JR's Bar 21+
WKDU Presents: Mischief Brew with Sista Sekunden, Meisce and Lighten Up! 7:30pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Far 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Thursday, Oct 22, 2009
Time Venue Age
Portugal the Man with Drug Rug and Hockey 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Breast Cancer Charity Event 9:00pm 21+
The Courtesy Tier with Like Bells and Carla Bean 9:00pm The Fire 21+
TacocaT with ’Tine ’Tine and The Mean Streets 8:00pm JR's Bar 21+
Monolith with Beware Of Safety, Pilot Cloud, and The American Dollar 8:00pm M Room 21+
Double Dagger with Future Islands, Pony Pants, and Cars Will Burn 8:00pm PILAM All Ages
Teenage Bottle Rocket with Cobra Skulls and Higher Giant 6:30pm The Barbary All Ages
Cheap Girls with Failures Union and Everyone Everywhere 6:00pm The Fire All Ages
Believer with Architect, Total F***ing Destruction, One With Nothing, Doomsday Machine Schematic, and Her Virgin Womb 6:00pm Broad Street Ministry All Ages
Wednesday, Oct 21, 2009
Time Venue Age
Spinto Band with Generationals and Pepi Ginsberg 9:00pm Johnny Brenda's 21+
WKDU Presents: Ryan Tennis & Even the Res 9:00pm 941 Theater 21+
VulGarrity with Kittens Ablaze 9:00pm The Fire 21+
Hey Ocean with Find Vienna and Powder Kegs 8:00pm M Room 21+
Sergei Eisenstein's Battleship Potemkin, with an original score performed by the West Philadelphia Orchestra. 8:00pm The Rotunda All Ages
Shakey Lyman with Don't Touch Me OK, The Ugganauts, and Joe Brady 8:00pm Milcreek Tavern 21+
Dirty Projectors with Givers 7:30pm The Trocadero All Ages
Tuesday, Oct 20, 2009
Time Venue Age
Mum with Sin Fang Bous 8:00pm First Unitarian Church: Sanctuary All Ages
The Postmarks w/ Brookville, Roomtone 7:00pm North Star Bar 21+
The Revival Tour: An Acoustic Collaborative Event featuring Chuck Ragan (Hot Water Music), Jim Ward (Sparta & Sleepercar), Tim Barry (Avail), Jenny Owen Youngs, & Dave Hause (The Loved Ones) 7:00pm The Trocadero All Ages
Neon Indian with Post Post 6:30pm The Barbary All Ages
Monday, Oct 19, 2009
Time Venue Age
Netherfriends 8:00pm M Room 21+
The Gaslight Anthem w/ Murder By Death, The Loved Ones & Broadway Calls 6:30pm The Trocadero All Ages
Sunday, Oct 18, 2009
Time Venue Age
Drink Up Buttercup with Deleted Scenes and The Armchairs 8:00pm Kung Fu Necktie All Ages
Broadcast with Atlas Sound and The Selmanaires 7:30pm First Unitarian Church: Sanctuary All Ages
Saturday, Oct 17, 2009
Time Venue Age
Asobi Seksu with Lonely Dear and Anna Ternheim 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Hammock and Mico Nonet 8:00pm St. Mary's Hamilton Village All Ages
Brendan Murray & Richard Garet with Jim Haynes & Murmur, Bee Mask, and Jesse Kudler & Ian Fraser 8:00pm Vox Populi All Ages
Bunny’s a Swine with Tempo No Tempo, The Shakes and Negative Department 8:00pm JR's Bar 21+
David Bazan with Say Hi 7:30pm Kung Fu Necktie 21+
Friday, Oct 16, 2009
Time Venue Age
Mr. Unloved with The G*ddamn Gallows 9:00pm El Bar All Ages
Three-Legged Fox with U-Melt 9:00pm North Star Bar 21+
Cotton Jones with Bloodfeathers, Roadside Graves, and Parson Red Heads 9:00pm M Room All Ages
5 O'Clock Shadowboxers with Elucid, Dumhi, Al Mighty, Sick Six, and Has-Lo 9:00pm The Khyber 21+
Blues Control with Watery Love, Puerto Rico Flowers, and Her Dead Twin 8:00pm PILAM All Ages
Dead Man's Bones 8:00pm First Unitarian Church: Sanctuary All Ages
Built to Spill w/ Disco Doom & Violent Soho 8:00pm The Trocadero All Ages
Joe Jack Talcum with No! Go! Tell!, Ratboy, and Ukebox 6:00pm All Ages
Thursday, Oct 15, 2009
Time Venue Age
Phosphorescent with Alberta Cross 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Wednesday, Oct 14, 2009
Time Venue Age
Om with Six Organs of Admittance and Lichens 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Youth Group with The Major Leagues 9:00pm Silk City 21+
Harlem with Busses and Lo Power Plane 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Hey Ocean with Find Vienna and The Cheap Seats 8:00pm M Room 21+
Tuesday, Oct 13, 2009
Time Venue Age
Hope Sandoval & The Warm Inventions with Dirt Blue Gene 8:00pm First Unitarian Church: Sanctuary All Ages
Titus Andronicus with So So Glos 6:30pm The Barbary All Ages
Monday, Oct 12, 2009
Time Venue Age
Grandchildren with Grimace Federation, Dangerous Ponies, and My Mind 8:30pm Kung Fu Necktie 21+
The Dodos with The Ruby Suns 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Former Ghosts with Motorcycle Maus 7:30pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Sunday, Oct 11, 2009
Time Venue Age
ige*timer with Knife In Your Side 9:30pm The Tritone 21+
A Distant Second with Loom and Retina 8:00pm The Khyber 21+
The Oh Sees with Golden Triangle, Love City, Reading Rainbow, and WeatherBox 8:00pm Danger Danger Gallery All Ages
Monotonix with Turbo Fruits, US Girls, and My Mind 7:30pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Rarebirds with Bellman Barker, SICU, and DJ Electro Becker 6:00pm M Room 21+
Saturday, Oct 10, 2009
Time Venue Age
Anamanaguchi with DJ Billy W. and Minusbaby 11:45pm PILAM All Ages
The Shakedown with Josh Wink 10:00pm The Barbary 21+
Anti-Seen with The Claw 9:00pm The Khyber 21+
WKDU Supports: Northern Liberties with Chasing Arathusa, The John Pitale Blues Band, and The Flare Ups plus Straight Edge the Musical 8:00pm C.O.D.E. Space All Ages
Thee Oh Sees with Golden Triangle, Love City, Reading Rainbow and Weatherbox 8:00pm Danger Danger Gallery All Ages
Blood Bomber with Nightfall, Balistik and BSOM 8:00pm JR's Bar 21+
Yourself & The Air with Republic Tigers 8:00pm North Star Bar 21+
Le Loup with Nurses 7:30pm Kung Fu Necktie 21+
TV Ghost with Grooms, FNU Ronnies, Sisters, and Wizzard Sleeve 7:00pm PILAM All Ages
Friday, Oct 9, 2009
Time Venue Age
DJ Spooky with DEV79 9:00pm North Star Bar 21+
Doomed To Obscurity with The Headies and The Workhorse III 9:00pm The Tritone 21+
Chris Hardwick: An Evening of Comedy 7:00pm The Trocadero 18+
Thursday, Oct 8, 2009
Time Venue Age
Pierced Arrows with Love City and The G 9:00pm The Khyber 21+
Peelander-Z with Math The Band, Mercury Radio Theater and Loafass 8:00pm North Star Bar 21+
Wednesday, Oct 7, 2009
Time Venue Age
Touch 11:00pm Chris' Jazz Café All Ages
Cheers Elephant with The Armchairs, Meeting of Important People, and Orbit to Leslie 9:00pm Silk City All Ages
Tune Yards with Electric Tickle Machine 8:00pm Danger Danger Gallery All Ages
Hey Ocean with Find Vienna and Mike Del Rio 8:00pm M Room 21+
Islands 7:00pm The Trocadero All Ages
Ryan Bingham & The Dead Horses with Johnny Burke and Kalai King & The Fractured Hearts 7:00pm North Star Bar 21+
Tuesday, Oct 6, 2009
Time Venue Age
Wax Tailor 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Anti-Pop Consortium with Lushlife and DJ King Britt 9:00pm Silk City 21+
Lucero with Ramblin' Roadshow and Memphis Revue, Amy LaVere, and Cedric Burnside & Lightnin' Malcolm 8:00pm Starlight Ballroom All Ages
Cassavettes with Can You Canoe and Mitch Hood 8:00pm The Khyber 21+
The Codes with Vent and The Nerve 7:00pm North Star Bar 21+
Japandroids with The Coathangers 6:30pm The Barbary All Ages
Monday, Oct 5, 2009
Time Venue Age
Future Islands with Church Of The Snake and Lonnie Walker 8:00pm Danger Danger Gallery All Ages
Pains of Being Pure at Heart with Cymbals Eat Guitars and Depreciation Guild 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Momo with Rachael Cantu and Post Post 7:00pm North Star Bar 21+
Sunday, Oct 4, 2009
Time Venue Age
A Place to Bury Strangers with Darker My Love and All the Saints 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Enter The Rooms with In Cadeo and The Warhawks 8:00pm The Khyber 21+
Strike Anywhere with Polar Bear Club, Crime in Stereo and Ruiner 7:30pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Mr. Gnome with Andrew Jude and My Cousin The Emperor 7:00pm North Star Bar 21+
Saturday, Oct 3, 2009
Time Venue Age
Twilight Sad with Brakesbrakesbreakes and We Were Promised Jetpacks 9:00pm North Star Bar 21+
Into The Void 9:00pm The Khyber 21+
Kurt Vile & The Violators with Birds of Maya and Coconuts 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Friday, Oct 2, 2009
Time Venue Age
Sugarplums with Scott Churchmen, Junkers, and Mantasy 9:00pm Robin's Bookstore All Ages
Ninja Academy with The Skyler King and Zinc Pony 9:00pm The Khyber 21+