Philly Haps: Past

Monday, Nov 30, 2015
Time Venue Age
Dance Gavin Dance / Slaves / A Lot Like Birds / Dayshell / Strawberry Girls 6:30pm Union Transfer All Ages
Our Last Nigh / Palisades / Hail The Sun / Picturesque 6:00pm Underground Arts All Ages
Sunday, Nov 29, 2015
Time Venue Age
Matoma / Bryce Vine / Prince Fox / Boehm 8:00pm Union Transfer All Ages
Red Devil / Stinking Lizaveta / The Invasive Species / Corrupt Justin 4:30pm Beaumont Warehouse All Ages
Saturday, Nov 28, 2015
Time Venue Age
Break Science / BRANX / Brightside 8:00pm Underground Arts 21+
Low Cut Connie / Weird Hot / Scantron / Hannah Taylor / Rekardo Lee Trio 8:00pm District N9ne 21+
Remote Player's Club / Snoozer / Janelle 7:30pm Boot & Saddle 21+
Take this Bird and Shove It Fest Day 3: The Unseen / Patriot / Blanks 77 / Drug Shock / Bad Assets / Assault & Battery / Bastard Brigade / Duffy's Cut / Thunder and Glory / The Charlie Few / Legion 76 / The Droogettes 3:00pm Voltage Lounge All Ages
Friday, Nov 27, 2015
Time Venue Age
Nik Turner's Hawkwind / Writhing Squares 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Hound (Record Release Show) / Kominas / Dangerbird 6:00pm Everybody Hits All Ages
Take this Bird and Shove It Fest Day 2: Defiance / Zex / The Ravagers / Who Killed Spikey Jacket? / Revolt / The Parasitix / Rotten UK / Combat Crisis / FTS / Posers / Dive in the Box 4:00pm Voltage Lounge All Ages
Wednesday, Nov 25, 2015
Time Venue Age
Take this Bird and Shove It Fest Day 1: Reagan Youth / Thorazine / Infant Mortality / The Heels / Stepping Razor / Sh*tty Friends / Kamikaze Skydive 7:00pm Voltage Lounge All Ages
Creepoid / Worriers / Mercury Girls / Legendary Divorce 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Monday, Nov 23, 2015
Time Venue Age
Mayhem / Watain / Rotting Christ 7:00pm Union Transfer All Ages
Sunday, Nov 22, 2015
Time Venue Age
Angel Haze 8:00pm Underground Arts 21+
Adam Rudolph's Go: Organic Guitar Orchestra 8:00pm FringeArts 21+
Saturday, Nov 21, 2015
Time Venue Age
Aye Aye / Louie Louie / Tygaton / Writhing Squares 9:00pm Everybody Hits All Ages
The English Beat 8:00pm Underground Arts 21+
Amirtha Kidambi's Elder Ones / Erik Ruin's Ominous Cloud Ensemble / Moor Mother Goddess & Keir Neuringer Duo 8:00pm Vox Populi All Ages
Aunt Dracula / Beat Jams / Hallowed Bells / WhoopsyDaisy / DJ Rob K 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Ground Up / Rone / Armani White 8:00pm Union Transfer All Ages
H2O / Angel Du$t / Give / F*** You Pay Me / On Bodies / Regulate 7:30pm Voltage Lounge All Ages
Divine Hand Ensemble / Swing That Cat 7:00pm Mutter Museum All Ages
Friday, Nov 20, 2015
Time Venue Age
That Friday Night Jawniversay: BeeTee Beats / Decosoul / DJ HA / Naked Peekaboo / Ily VS Blueshift / Stltz VS Elixir 9:00pm The Boyler Room 21+
Diarrhea Planet / Music Band / Hound 8:00pm Underground Arts 21+
Flamin' Groovies / The Goodbye Party 7:00pm Johnny Brenda's 21+
Thursday, Nov 19, 2015
Time Venue Age
HiSoft / Light Heat / Don Devore 8:00pm Boot & Saddle 21+
Giraffage & Slow Magic / Daktyl 8:00pm Union Transfer All Ages
Wednesday, Nov 18, 2015
Time Venue Age
Pangea / White Reaper 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Monday, Nov 16, 2015
Time Venue Age
U.S. Girls / Escape-ism / Taiwan Housing Project 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Key! / Hooded Leaders / Pipus / Gwappy Boys 8:00pm Underground Arts 21+
Sunday, Nov 15, 2015
Time Venue Age
WKDU Presents: Vanna Inget 8:00pm WKDU Studio All Ages
Saturday, Nov 14, 2015
Time Venue Age
Fuzz / Walter / Gondola 8:00pm Underground Arts All Ages
Wild Child / Royal Canoe 7:00pm Union Transfer All Ages
Sapropelic Pycnic (Kathleen Baird of Spires in the Sunset that Rise) / Ivy Meadows / Jeffery Alexander / Curanderos 7:00pm Gallery 1816 All Ages
Thursday, Nov 12, 2015
Time Venue Age
The Make-Overs / The Sueves / Kevin Boyer 9:00pm The Fire 21+
Venom Inc. / Necrophagia / Infernal Stronghold 8:00pm Underground Arts 21+
Wednesday, Nov 11, 2015
Time Venue Age
Promised Land Sound / Natalie Prass 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
John Zorn's Simulacrum 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Public Image Ltd (PIL) 7:00pm The Trocadero All Ages
Tuesday, Nov 10, 2015
Time Venue Age
Soulside / SAVAK / Easy Creatures 8:00pm Boot & Saddle 21+
Chalaque / Vapour Theories (Michael and John Gibbons from Bardo Pond) 8:00pm Philadelphia Record Exchange All Ages
Monday, Nov 9, 2015
Time Venue Age
Myrrias / Coke Weed / Kississippi 8:00pm Everybody Hits Philadelphia All Ages
Saturday, Nov 7, 2015
Time Venue Age
Sounding Christ Church: Performance by Jesse Kudler and Chris Forsyth 8:00pm Christ Church All Ages
Friday, Nov 6, 2015
Time Venue Age
YOB / Black Cobra / Crypt Sermon / Solace 9:00pm Underground Arts 21+
Django Django / Wild Belle 8:00pm Union Transfer All Ages
Highly Suspect / And The Kids / The Yetis / The Sixties 8:00pm Milkboy 21+
Thursday, Nov 5, 2015
Time Venue Age
Neil Hamburger / NIck Flanagan 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Peacers (Mike Donovan of Sic Alps) / Elisa Ambrogio / The Pretties 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Tory Lanez / SPZRKT / Cousin Stizz 7:00pm The Rotunda All Ages
Wednesday, Nov 4, 2015
Time Venue Age
Craig Finn / Esme Patterson 8:00pm Underground Arts 21+
Keep Shelly In Athens 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Monday, Nov 2, 2015
Time Venue Age
The Polyphonic Spree 8:00pm Underground Arts 21+
Saturday, Oct 31, 2015
Time Venue Age
Lido / Tunji Ige / Dayo 11:00pm Union Transfer 18+
St. James & the Apostles / Mr. Unloved 10:00pm El Bar 21+
An Evening with Sun Ra Arkestra 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Pink Slip Daddy / The Greg Phoenix Experience 8:00pm Bourbon & Branch 21+
TJ Kong and the Atomic Bomb / Satellite Hearts / Pine Barons / Mercury Radio Theater / Red 40 & The Last Groovement 8:00pm Underground Arts 21+
Youth Lagoon / Moon King 7:00pm Union Transfer All Ages
Radio Riddler - A Reggae Tribute to Prince w/ Brixton Saint 7:00pm Kennett Flash All Ages
Friday, Oct 30, 2015
Time Venue Age
Bardo Pond / Kinski / Kohoutek 8:00pm Johnny Brenda's 21+
The Dead Milkmen 7:00pm The Trocadero All Ages
Chad Valley 7:00pm Boot & Saddle 21+
Thursday, Oct 29, 2015
Time Venue Age
WKDU Presents: Joanna Gruesome 8:00pm PhilaMOCA All Ages
PhillyBloco / Tropicalismo 8:00pm Underground Arts 21+
WKDU Presents: Ecstatic Vision / JJL / St. James & The Apostles / Meddlesome Meddlesome Meddlesome Bells 7:00pm Underground Arts 21+
Wednesday, Oct 28, 2015
Time Venue Age
The Bright Light Social Hour / SWIMM / Palmas 8:00pm Underground Arts 21+
Tuesday, Oct 27, 2015
Time Venue Age
PLEASE / Mr. Sundown (of WKDU show Sundown Lounge) 11:00pm Raven Lounge 21+
IAMX / Mr. Kitty 8:00pm Underground Arts 21+
Monday, Oct 26, 2015
Time Venue Age
WKDU Presents: AlunaGeorge 8:00pm Union Transfer All Ages
The Ex & Ken Vandermark 8:00pm Boot & Saddle 21+
Sunday, Oct 25, 2015
Time Venue Age
Chris Forsyth & the Solar Motel Band / Christopher Powell / Mind Over Mirrors 8:00pm Ortlieb's 21+
Peaches / Deap Valley 7:00pm The Trocadero All Ages
Friday, Oct 23, 2015
Time Venue Age
Bongzilla, God Root, Amplified Heat 8:00pm Kung Fu Necktie All Ages
Thursday, Oct 22, 2015
Time Venue Age
Steve Gunn / James Elkington & Nathan Salsberg [2 shows 6:30 and 9:00]] 9:30pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Babes in Toyland / Kitten Forever 8:00pm Underground Arts 21+
Jukebox Zeros (Record Release Show)/ Pat Todd & the Rankoutsiders / The Sparklers 8:00pm Bourbon & Branch 21+
Wednesday, Oct 21, 2015
Time Venue Age
Daniel Bachman 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Found Footage Festival's "Salute To Weirdo's" 7:00pm World Café Live: Downstairs All Ages
Stretch & Bobbito: Radio That Changed Lives 7:00pm Franky Bradley's All Ages
Sunday, Oct 18, 2015
Time Venue Age
Naytronix (Nate Brenner of tune-yards) 9:00pm Franky Bradley's 21+
Chris Forsyth & the Solar Motel Band / Sunwatchers / Alan Licht 8:00pm Ortlieb's 21+
Protomartyr / Amanda X / Knights Templar 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Friday, Oct 16, 2015
Time Venue Age
Emancipator / Wax Tailor / Yppah 8:00pm Theatre of the Living Arts All Ages
Pity Sex, Wildhoney, Spencer Radcliffe, Petal 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Thursday, Oct 15, 2015
Time Venue Age
Told Slant/Free Cake for Every Creature/Hello Shark 8:30pm Everybody Hits Philadelphia All Ages
Windhand / DANAVA / Monolord 8:00pm Underground Arts 21+
Wednesday, Oct 14, 2015
Time Venue Age
Fuzz / Walter / Gondola 8:00pm Underground Arts 21+
Tuesday, Oct 13, 2015
Time Venue Age
Teen Daze 8:00pm Boot & Saddle 21+
Mercury Rev / Holly Macve 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Mercury Rev, Holly Macve, Grandchild 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Sunday, Oct 11, 2015
Time Venue Age
Chris Forsyth & the Solar Motel Band / Steve Coleman and Five Elements / Mosses 8:00pm Ortlieb's 21+
Fishtown Record Swap 12:00pm Kung Fu Necktie All Ages
Saturday, Oct 10, 2015
Time Venue Age
Lilys 8:00pm - 11:00pm Lithuanian Music Hall All Ages
Hip Hop Quizzo 4:00pm Brewerytown Beats All Ages
Friday, Oct 9, 2015
Time Venue Age
Dillinger Four, Night Birds, Iron Chic, Dark Thoughts 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Banned Books, Luxardo, Neolibz, What Nerve 7:00pm PhilaMOCA All Ages
Thursday, Oct 8, 2015
Time Venue Age
Tensnake 9:00pm The Dolphin 21+
Darla / Mr. Sampson / Secret Someones 7:00pm Milkboy 21+
WOOZY --- TWO INCH ASTRONAUT -- LITHUANIA -- CLIQUE -- SPECIAL SECRET GUEST 7:00pm PhilaMOCA All Ages