Philly Haps: Past

Tuesday, Dec 22, 2015
Time Venue Age
A John Waters Christmas: Holier & Dirtier 8:00pm Union Transfer All Ages
Monday, Dec 21, 2015
Time Venue Age
Andrew Lamb Trio 8:00pm The Rotunda All Ages
Sunday, Dec 20, 2015
Time Venue Age
Stinking Lizaveta / Brain Tentacles / Nick Millevoi's Quartet 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Bayside / Punchline / Petal 7:00pm Underground Arts All Ages
Saturday, Dec 19, 2015
Time Venue Age
Spacin' (Record Release show) / Hothead / Valley Exit 9:00pm Everybody Hits Philadelphia All Ages
Bayside / Dan Andriano / The Holy Mess 7:00pm Underground Arts All Ages
Friday, Dec 18, 2015
Time Venue Age
WKDU Presents: FREEPSYCHD With Quitehype, HI$TO, DESTRUKSHAWN and Special Guests 9:00pm W/N W/N All Ages
Close To Good / Minka / Red 40 and the Last Groovement 9:00pm Underground Arts 21+
Broken Prayers 8:30pm Old Swedes Church All Ages
Moneen / Moving Mountains / Prawn 8:00pm Underground Arts 21+
Golden Bloom / Sun Hat / Pilkington 8:00pm Boot & Saddle 21+
The Missile Toads / Sonic Screemers / The Sheckies / The Slotcars 7:00pm - 10:00pm Kung Fu Necktie 21+
Eternal Bloom: Andre Altrez / Dj Osaige / OATMIER 6:00pm Girard Hall All Ages
Thursday, Dec 17, 2015
Time Venue Age
Madalean Gauze / Woven In / Rosali 8:00pm Boot & Saddle 21+
Julian King & friends / Good Girl / DONN T 7:00pm Underground Arts 21+
Wednesday, Dec 16, 2015
Time Venue Age
The Dickies / Cheerbleeders / Loafass 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Tuesday, Dec 15, 2015
Time Venue Age
Banned Books / Faun and a Pan Flute / Red Sea / Impressionist 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Sunday, Dec 13, 2015
Time Venue Age
Between the Buried and Me / Enslaved / Intronaut / Native Construct 7:00pm Theatre of the Living Arts All Ages
Scharpling & Wurster 7:00pm Union Transfer All Ages
Saturday, Dec 12, 2015
Time Venue Age
Matthew Shipp Duo 8:00pm Philadelphia Art Alliance All Ages
Adrian Rew / Shots / Jero Route 66 / Strong, Pakradooni, and Sutton / DJ Creative Person 8:00pm Lacuna All Ages
Friday, Dec 11, 2015
Time Venue Age
The Slackers / The Snails 8:00pm Underground Arts 21+
The Aimee Mann & Ted Leo Christmas Show / Liz Phair / Jonathan Coulton 8:00pm Union Transfer All Ages
The Slackers / The Snails 8:00pm Underground Arts 21+
Friday, Dec 11, 2015 - Sunday, Dec 13, 2015
Time Venue Age
WKDU Supports: Punk Rock Flea Market 6:00pm The Punk Rock Flea Market Dome All Ages
Thursday, Dec 10, 2015
Time Venue Age
Pears / Lithuania 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Kastle 9:00pm Coda 18+
Gun Outfit / Watery Love / Myrrias 8:00pm PhilaMOCA All Ages
The Yawpers / Morning River Band 8:00pm Milkboy 21+
Tuesday, Dec 8, 2015
Time Venue Age
Weathervane Presents: Teen Men / Pavo Pavo 8:00pm Boot & Saddle 21+
Sunday, Dec 6, 2015
Time Venue Age
Car Seat Headrest / NE HI 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Peter Evans Zebulon Trio 8:00pm Philadelphia Art Alliance All Ages
Deerhunter / Atlas Sound 7:30pm Union Transfer All Ages
We Were Promised Jetpacks / Seoul 7:00pm Underground Arts 21+
Saturday, Dec 5, 2015
Time Venue Age
Photon Band / Palomar / Tin Horses 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Kohoutek / Brother JT / Rosali 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Friday, Dec 4, 2015
Time Venue Age
Tokimonsta / Anderson Paak / Two Fresh 11:00pm Foundry @ The Fillmore 18+
Rocket from the Tombs 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Kung Fu / Consider The Source 9:00pm Underground Arts 21+
Weston / Digger 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
The Opposite Ends "Office Party" record release show 8:00pm Philadelphia Record Exchange All Ages
The World Is A Beautiful Place & I Am No Longer Afraid To Die / Foxing / TTNG/ Brightside 7:00pm Union Transfer All Ages
Thursday, Dec 3, 2015
Time Venue Age
Ki:Theory / What Nerve 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Communion Music Presents: NoMBe, Hembree, Spirit Animal 7:00pm Milkboy 21+
Monday, Nov 30, 2015
Time Venue Age
Frode Gjerstad Trio / Steve Swell 8:00pm Philadelphia Art Alliance All Ages
Dance Gavin Dance / Slaves / A Lot Like Birds / Dayshell / Strawberry Girls 6:30pm Union Transfer All Ages
Our Last Nigh / Palisades / Hail The Sun / Picturesque 6:00pm Underground Arts All Ages
Sunday, Nov 29, 2015
Time Venue Age
Matoma / Bryce Vine / Prince Fox / Boehm 8:00pm Union Transfer All Ages
Red Devil / Stinking Lizaveta / The Invasive Species / Corrupt Justin 4:30pm Beaumont Warehouse All Ages
Saturday, Nov 28, 2015
Time Venue Age
Break Science / BRANX / Brightside 8:00pm Underground Arts 21+
Low Cut Connie / Weird Hot / Scantron / Hannah Taylor / Rekardo Lee Trio 8:00pm District N9ne 21+
Remote Player's Club / Snoozer / Janelle 7:30pm Boot & Saddle 21+
Take this Bird and Shove It Fest Day 3: The Unseen / Patriot / Blanks 77 / Drug Shock / Bad Assets / Assault & Battery / Bastard Brigade / Duffy's Cut / Thunder and Glory / The Charlie Few / Legion 76 / The Droogettes 3:00pm Voltage Lounge All Ages
Friday, Nov 27, 2015
Time Venue Age
Nik Turner's Hawkwind / Writhing Squares 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Hound (Record Release Show) / Kominas / Dangerbird 6:00pm Everybody Hits All Ages
Take this Bird and Shove It Fest Day 2: Defiance / Zex / The Ravagers / Who Killed Spikey Jacket? / Revolt / The Parasitix / Rotten UK / Combat Crisis / FTS / Posers / Dive in the Box 4:00pm Voltage Lounge All Ages
Wednesday, Nov 25, 2015
Time Venue Age
Take this Bird and Shove It Fest Day 1: Reagan Youth / Thorazine / Infant Mortality / The Heels / Stepping Razor / Sh*tty Friends / Kamikaze Skydive 7:00pm Voltage Lounge All Ages
Creepoid / Worriers / Mercury Girls / Legendary Divorce 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Monday, Nov 23, 2015
Time Venue Age
Mayhem / Watain / Rotting Christ 7:00pm Union Transfer All Ages
Sunday, Nov 22, 2015
Time Venue Age
Angel Haze 8:00pm Underground Arts 21+
Adam Rudolph's Go: Organic Guitar Orchestra 8:00pm FringeArts 21+
Saturday, Nov 21, 2015
Time Venue Age
Aye Aye / Louie Louie / Tygaton / Writhing Squares 9:00pm Everybody Hits All Ages
The English Beat 8:00pm Underground Arts 21+
Amirtha Kidambi's Elder Ones / Erik Ruin's Ominous Cloud Ensemble / Moor Mother Goddess & Keir Neuringer Duo 8:00pm Vox Populi All Ages
Aunt Dracula / Beat Jams / Hallowed Bells / WhoopsyDaisy / DJ Rob K 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Ground Up / Rone / Armani White 8:00pm Union Transfer All Ages
H2O / Angel Du$t / Give / F*** You Pay Me / On Bodies / Regulate 7:30pm Voltage Lounge All Ages
Divine Hand Ensemble / Swing That Cat 7:00pm Mutter Museum All Ages
Friday, Nov 20, 2015
Time Venue Age
That Friday Night Jawniversay: BeeTee Beats / Decosoul / DJ HA / Naked Peekaboo / Ily VS Blueshift / Stltz VS Elixir 9:00pm The Boyler Room 21+
Diarrhea Planet / Music Band / Hound 8:00pm Underground Arts 21+
Flamin' Groovies / The Goodbye Party 7:00pm Johnny Brenda's 21+
Thursday, Nov 19, 2015
Time Venue Age
HiSoft / Light Heat / Don Devore 8:00pm Boot & Saddle 21+
Giraffage & Slow Magic / Daktyl 8:00pm Union Transfer All Ages
Wednesday, Nov 18, 2015
Time Venue Age
Pangea / White Reaper 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Monday, Nov 16, 2015
Time Venue Age
U.S. Girls / Escape-ism / Taiwan Housing Project 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Key! / Hooded Leaders / Pipus / Gwappy Boys 8:00pm Underground Arts 21+
Sunday, Nov 15, 2015
Time Venue Age
WKDU Presents: Vanna Inget 8:00pm WKDU Studio All Ages
Saturday, Nov 14, 2015
Time Venue Age
Fuzz / Walter / Gondola 8:00pm Underground Arts All Ages
Wild Child / Royal Canoe 7:00pm Union Transfer All Ages
Sapropelic Pycnic (Kathleen Baird of Spires in the Sunset that Rise) / Ivy Meadows / Jeffery Alexander / Curanderos 7:00pm Gallery 1816 All Ages
Thursday, Nov 12, 2015
Time Venue Age
The Make-Overs / The Sueves / Kevin Boyer 9:00pm The Fire 21+
Venom Inc. / Necrophagia / Infernal Stronghold 8:00pm Underground Arts 21+
Wednesday, Nov 11, 2015
Time Venue Age
Promised Land Sound / Natalie Prass 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
John Zorn's Simulacrum 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Public Image Ltd (PIL) 7:00pm The Trocadero All Ages
Tuesday, Nov 10, 2015
Time Venue Age
Soulside / SAVAK / Easy Creatures 8:00pm Boot & Saddle 21+
Chalaque / Vapour Theories (Michael and John Gibbons from Bardo Pond) 8:00pm Philadelphia Record Exchange All Ages
Monday, Nov 9, 2015
Time Venue Age
Myrrias / Coke Weed / Kississippi 8:00pm Everybody Hits Philadelphia All Ages
Saturday, Nov 7, 2015
Time Venue Age
Sounding Christ Church: Performance by Jesse Kudler and Chris Forsyth 8:00pm Christ Church All Ages
Friday, Nov 6, 2015
Time Venue Age
YOB / Black Cobra / Crypt Sermon / Solace 9:00pm Underground Arts 21+
Django Django / Wild Belle 8:00pm Union Transfer All Ages
Highly Suspect / And The Kids / The Yetis / The Sixties 8:00pm Milkboy 21+
Thursday, Nov 5, 2015
Time Venue Age
Neil Hamburger / NIck Flanagan 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Peacers (Mike Donovan of Sic Alps) / Elisa Ambrogio / The Pretties 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Tory Lanez / SPZRKT / Cousin Stizz 7:00pm The Rotunda All Ages
Wednesday, Nov 4, 2015
Time Venue Age
Craig Finn / Esme Patterson 8:00pm Underground Arts 21+
Keep Shelly In Athens 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Monday, Nov 2, 2015
Time Venue Age
The Polyphonic Spree 8:00pm Underground Arts 21+
Saturday, Oct 31, 2015
Time Venue Age
Lido / Tunji Ige / Dayo 11:00pm Union Transfer 18+
St. James & the Apostles / Mr. Unloved 10:00pm El Bar 21+