Philly Haps: Past

Thursday, Mar 31, 2016
Time Venue Age
Laura Stevenson / Crying / Chris Farren 7:30pm Boot & Saddle 21+
Wednesday, Mar 30, 2016
Time Venue Age
Junior Boys 8:30pm Union Transfer All Ages
Magma 8:00pm Underground Arts 21+
Tuesday, Mar 29, 2016
Time Venue Age
Benoit Pioulard / Gardener 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Bongzilla / Black Cobra / Kings Destroy / Lo-Pan 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Monday, Mar 28, 2016
Time Venue Age
Sunburned Hand of the Man / Writhing Squares 8:00pm Philadelphia Record Exchange All Ages
Sunday, Mar 27, 2016
Time Venue Age
Titus Andronicus / Craig Finn 7:30pm Union Transfer All Ages
Saturday, Mar 26, 2016
Time Venue Age
Chris Forsyth & The Solar Motel Band (Record Release) / 75 Dollar Bill 8:00pm PhilaMOCA All Ages
Koji (Record Release) / Jacob Clarke 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Flightschool / Up The Chain / Boy Lawyer 8:00pm Underground Arts 21+
The Split Squad / Palmyra Delran / Stupidity 8:00pm Boot & Saddle 21+
Friday, Mar 25, 2016
Time Venue Age
Purling Hiss (solo) / Spacin' Chillinger / Kiel Everett 11:00pm Kung Fu Necktie 21+
Grandchildren / Northern Liberties / Sleek Machine 7:30pm Boot & Saddle 21+
Thursday, Mar 24, 2016
Time Venue Age
Guerilla Toss / Banned Books / Mannequin Pussy 8:00pm Underground Arts 21+
Fire Museum Presents: Ross Hammond-Sameer Gupta Duo / Mitch Esparza 8:00pm House Gallery All Ages
Baauer 7:30pm Union Transfer All Ages
Sunday, Mar 20, 2016
Time Venue Age
Rosu Lup / Levee Drivers / Hemming 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Saturday, Mar 19, 2016
Time Venue Age
Earthless / Ecstatic Vision 8:00pm Underground Arts 21+
Cricket Joe / The Fearless Fly / The Plums / OS 8:00pm Connie's Ric Rac 21+
Rangda / Ancient Ocean 7:30pm Boot & Saddle 21+
Friday, Mar 18, 2016
Time Venue Age
Tortoise / Mind Over Mirrors / Chris Forsyth 8:00pm Underground Arts 21+
Sonic Screemers / Tied for Last / The Up! Up! Ups! 8:00pm The Tusk 21+
Tennis 8:00pm Underground Arts 21+
Wednesday, Mar 16, 2016
Time Venue Age
Yung Lean 7:30pm Union Transfer All Ages
Tuesday, Mar 15, 2016
Time Venue Age
Oneida / Mary Lattimore & Jeff Zeigler 7:30pm Boot & Saddle 21+
Sunday, Mar 13, 2016
Time Venue Age
Greg Dulli (Afghan Whigs) / Derrick Brown 7:30pm First Unitarian Church: Sanctuary All Ages
Saturday, Mar 12, 2016
Time Venue Age
Splintered Sunlight 10:00pm Underground Arts 21+
Thin Lips / The Max Levine Ensemble / Worriers / Bellows 8:30pm Everybody Hits All Ages
WKDU Presents: Kneebody & Daedelus 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Oneohtrix Point Never 8:00pm Union Transfer All Ages
Philadelphia Ukulele Orchestra / She Hate Me 7:30pm Tin Angel 21+
Friday, Mar 11, 2016
Time Venue Age
Club Congress / Matpat / TonyxMont / Tommy Cornelis 10:00pm The Dolphin 21+
Le Butcherettes / The Dead Ships 8:00pm Underground Arts 21+
Up The Chain / Purples / Hezekiah Jones 8:00pm Johnny Brenda's 21+
WKDU Presents: Foxing, Lymbyc System, Tancred 7:30pm Union Transfer All Ages
Thursday, Mar 10, 2016
Time Venue Age
Mail The Horse / Satellite Hearts / Red Means Run 9:00pm Underground Arts 21+
Bag Raiders / Plastic Plates 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Nap Eyes / Cian Nugent / Zachary Fairbrother (of Lantern) 7:30pm Boot & Saddle 21+
Wednesday, Mar 9, 2016
Time Venue Age
Dynamo 9:00pm Time 21+
Tonight Alive / Set It Off / The Ready Set / SayWeCanFly 6:30pm Union Transfer All Ages
Tuesday, Mar 8, 2016
Time Venue Age
Julian Lage / Sum Trio 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Sunday, Mar 6, 2016 - Monday, Mar 7, 2016
Time Venue Age
Blanck Mass / Valley Exit / QQQ 9:00pm - 12:00am Johnny Brenda's 21+
Sunday, Mar 6, 2016
Time Venue Age
Lithuania / Jackie Paper / Sons Of An Illustrious Father 9:00pm Everybody Hits All Ages
Somos / Petal / The Superweaks / The Obsessives 6:00pm PhilaMOCA All Ages
Saturday, Mar 5, 2016
Time Venue Age
Mary Lattimore (Record Release Show) / Bachelorette / Spacin' 8:00pm PhilaMOCA All Ages
All Dogs / Pinkwash / Spirit of the Beehive / Loose Tooth 8:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Ra Ra Riot / Sun Club / PWR BTTM 7:30pm Union Transfer All Ages
Friday, Mar 4, 2016
Time Venue Age
Quilt / Weekender / Hello Shark 8:00pm Johnny Brenda's All Ages
Thursday, Mar 3, 2016
Time Venue Age
SNBRN / Shaun Frank 9:00pm Coda 21+
Man Like Machine / Lightninging / Dark Waters / Architekt 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Wednesday, Mar 2, 2016
Time Venue Age
Hermitude / Get Up 9:00pm Johnny Brenda's 21+
Wayne Hancock / TJ Kong 8:30pm Underground Arts 21+
Bell Witch / Wrekmeister Harmonies / Pneumagon 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Release Party: Gondola / Company Corvette / Igneous Eyes 8:00pm Ortlieb's 21+
Doubles / Cigarette / Dougie Poole / Addie Pray 7:00pm PhilaMOCA All Ages
Monday, Feb 29, 2016
Time Venue Age
The Big Pink / The Heirs 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Sunday, Feb 28, 2016
Time Venue Age
The Floozies / Russ Liquid / SunSquabi 7:30pm Union Transfer All Ages
WKDU Presents: LVL UP / Marge / Free Cake For Every Creature / The Guests 7:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Saturday, Feb 27, 2016
Time Venue Age
Creem Circus / Stepping Razor / Photon Band / Weird Hot / Zonic Shockum / Suffacox (mach 2) 7:00pm Underground Arts 21+
Friday, Feb 26, 2016
Time Venue Age
Foxtrot & The Get Down / The Binary Sea / Modern Colour 9:00pm Underground Arts 21+
Ty Segall 8:00pm The Trocadero All Ages
Ches Smith Trio 5:00pm Philadelphia Museum of Art All Ages
Thursday, Feb 25, 2016
Time Venue Age
Black Tusk / Holy Grail / Hellrad 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Tuesday, Feb 23, 2016
Time Venue Age
Joe Jack Talcum / Coolzey / D&D Sluggers 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Monday, Feb 22, 2016
Time Venue Age
Disappears / Myrrias / Valley Exit 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Saturday, Feb 20, 2016
Time Venue Age
Blackwolf / iAlive / Torito / LTC 8:00pm Kung Fu Necktie 21+
Friday, Feb 19, 2016
Time Venue Age
Animal Collective / Ratking 8:00pm Union Transfer All Ages
Kool Keith 8:00am Kung Fu Necktie 21+
Thursday, Feb 18, 2016
Time Venue Age
Unknown Mortal Orchestra / Lowere Dens 8:00pm Union Transfer All Ages
Hound / Friendship Commanders / Jackie Thousand 8:00pm Boot & Saddle 21+
Unknown Mortal Orchestra / Lower Dens 8:00pm Union Transfer All Ages
Audio Social Dissent 2016: Timmy's Organism, Video, Regression 696 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Wednesday, Feb 17, 2016
Time Venue Age
Freakwater / Jaye Jayle 8:00pm Boot & Saddle 21+
Daley / Avery Wilson 8:00pm Union Transfer All Ages
The Soul Rebels feat. Talib Kweli 8:00pm Theatre of the Living Arts All Ages
Best Coast / Wavves / Cherry Glazerr 8:00pm Electric Factory All Ages
Tuesday, Feb 16, 2016
Time Venue Age
Kat Dahlia 8:00pm Underground Arts All Ages
TEEN / Katie Von Schleicher / Louie Louie 8:00pm Ortlieb's 21+
The Soft Moon / Uniform / Latisha's Skull Drawing 7:30pm Boot & Saddle 21+
Monday, Feb 15, 2016
Time Venue Age
Mostly Other People Do The Killing 8:00pm Philadelphia Art Alliance All Ages
Chuck Ragan & The Camaraderie / Cory Branan 7:30pm Union Transfer All Ages
Saturday, Feb 13, 2016
Time Venue Age
Spacin' / Beat Jams / Igneous Eyes 9:00pm Bond Villain All Ages
Laura Jane Grace & The Devouring Mothers / David Dondero 7:30pm Union Transfer All Ages
Noisem / Ilsa / Backslider 7:00pm Kung Fu Necktie 21+
Friday, Feb 12, 2016
Time Venue Age
Amtrac / Hotel Garuda / Chris B (WKDU) 11:00pm Coda All Ages
Protomartyr / Priests /Taiwan Housing Project 8:00pm Underground Arts 21+
Beacon 8:00pm Boot & Saddle 21+
BC Camplight / Rosali 8:00pm Ortlieb's 21+
Thursday, Feb 11, 2016
Time Venue Age
Hiroshi Hasegawa / Desiccant / Embarker 8:30pm Boot & Saddle 21+
Tygaton / Dreambook / Woven In 8:00pm Ortlieb's 21+
Monday, Feb 8, 2016
Time Venue Age
Voivod / Vektor / Eight Bells 7:00pm Underground Arts 21+
Saturday, Feb 6, 2016
Time Venue Age
Ben Arnold (record release) / The Fractals 9:00pm Underground Arts 21+
Rozes / Lockets / Bondage and Discipline 7:30pm Boot & Saddle 21+
Two Piece Fest IX: +HIRS+ / Empty Vessels / Brown Rainbow and others 1:00pm First Unitarian Church: Basement All Ages
Friday, Feb 5, 2016
Time Venue Age
Anjunabeats 8:30pm Soundgarden Hall 18+
Paul Collins Beat / Sheer Mag / Metalleg / The Whips 8:00pm Ortlieb's 21+
Noura Mint Seymali 8:00pm Johnny Brenda's 21+
The Underwater Sounds (Farewell Show) / The Snails / The Rosemary Fiki Band 9:00am Underground Arts 21+
Thursday, Feb 4, 2016
Time Venue Age
The Randy & Mr. Lahey Show 8:00pm Underground Arts 21+
Wednesday, Feb 3, 2016
Time Venue Age
Greensky Bluegrass / Horseshoes And Hand Grenades 7:00pm Union Transfer All Ages