Philly Haps: Past

Monday, Jun 22, 2015
Time Venue Age
Jaga Jazzist / Grimace Federation / Among Savages 7:00pm Union Transfer All Ages
Sunday, Jun 21, 2015
Time Venue Age
CJ Ramone / Shonen Knife / Quintron / Miss Pussycat 9:00pm Underground Arts 21+
Superheaven 8:00pm - 11:00pm The Barbary All Ages
Jon Bellion / Rhetorik 8:00pm Union Transfer All Ages
Saturday, Jun 20, 2015
Time Venue Age
DJ Mark Farina 11:00pm Coda 21+
Warden / Wild North / I Am Not The Universe 9:00pm North Star Bar 21+
Miami Horror DJs / Risky Disko 9:00pm The Dolphin 21+
WKDU Presents: King Gizzard & the Lizard Wizard 8:00pm - 11:00pm Underground Arts 21+
Pattern Is Movement (Farewell Tour) / Norwegian Arms / Dream Safari 8:00pm Johnny Brenda's 21+
MTWB Benefit Concert Parquet Courts / Mac Demarco / Marian Hill / The Suffers 7:30pm Union Transfer All Ages
Bubonic Bear / Heavy Medical / The Cloth / Pleasure Island / NeoLibs 7:00pm PhilaMOCA All Ages
Friday, Jun 19, 2015
Time Venue Age
Treasure Fingers 11:00pm Coda 21+
Treasure Fingers 11:00pm Coda 21+
Soul Asylum / Meat Puppets 9:00pm Underground Arts 21+
Tim Kinsella / Jimmy Whispers / The Goodbye Party 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Jungle / Sunni Colón 8:00pm Union Transfer All Ages
Jim Stephens' Full Tilt Boogie Band / Boy Wonder / Kinyon Lanier / New Pony 8:00pm North Star Bar 21+
The Helio Sequence / Lost Lander 8:00pm Boot & Saddle 21+
Thursday, Jun 18, 2015
Time Venue Age
10 Years / Starset / Islander / Skytown Riot 9:00pm Underground Arts 21+
Tuxedo (DJ Set) / Ed Christof 9:00pm The Dolphin 21+
Bhi Bhiman / Goodnight / Texas 8:00pm Boot & Saddle 21+
Tim Barry / Northcote / Allison Weiss 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Corporate Hearts / Kat C.H.R / The Fearless Fly 8:00pm North Star Bar 21+
Bhi Bhiman / Goodnight, Texas 8:00pm Boot & Saddle 21+
Brosef Gordon-Levitt / Bystander / Above The Mendoza / Centerpiece 7:00pm The Trocadero Balcony 21+
Brosef Gordon-Levitt / Bystander / Above The Mendoza / Centerpiece 7:00pm The Trocadero Balcony All Ages
Wednesday, Jun 17, 2015
Time Venue Age
Black Milk (Live band) / Nat Turner / ill Doots / MAHD / Frankie Vado 8:00pm Johnny Brenda's 21+
The Dillinger Escape Plan / Mutoid Man / Primitive Weapons / Rosetta 7:00pm Union Transfer All Ages
Tuesday, Jun 16, 2015
Time Venue Age
Meridian Brothers / DJ Rahsaan 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Andre "Dice" Clay 7:00pm The Trocadero 18+
Monday, Jun 15, 2015
Time Venue Age
Clean Bandit / Roman Gianarthur 8:00pm Underground Arts 21+
Courtney Barnett / Chastity Belt / Darren Hanlon 8:00pm Union Transfer All Ages
Woods / Quilt 8:00pm Boot & Saddle 21+
Sunday, Jun 14, 2015
Time Venue Age
Drenge / Made Violent / Twiin 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Thursday, Jun 11, 2015
Time Venue Age
DMX 8:30pm Theatre of the Living Arts All Ages
Tuesday, Jun 9, 2015
Time Venue Age
The Very Best / Heems 9:00pm Underground Arts 21+
Belle & Sebastian 8:00pm - 11:00pm Tower Theater All Ages
A Better Class Of Criminal / Variants / Foreverandnever / Grand Strangers 8:00pm North Star Bar 21+
Sunday, Jun 7, 2015
Time Venue Age
Holydrug Couple 9:00pm - 11:30pm Kung Fu Necktie 21+
SBTRKT 8:00pm Theatre of the Living Arts All Ages
Saturday, Jun 6, 2015
Time Venue Age
Nadastrom / Jayo / Ed Christof 9:00pm The Dolphin 21+
Calexico / Gaby Moreno 8:00pm Union Transfer All Ages
Saturday, Jun 6, 2015 - Sunday, Jun 7, 2015
Time Venue Age
WKDU Supports: Punk Rock Flea Market 10:00am - 5:00pm The Punk Rock Flea Market Dome All Ages
Friday, Jun 5, 2015
Time Venue Age
Lil Dicky / Probcause 8:30pm Theatre of the Living Arts All Ages
Thee, Idea Men / Cold Roses / Somebody's Darling / Deal Casino 8:30pm Milkboy 21+
Iron Reagan / ANGEL DU$T / Noisem 8:00pm Underground Arts 21+
Wire / Julian Lynch 8:00pm Union Transfer All Ages
Thursday, Jun 4, 2015
Time Venue Age
Jacques Greene / Diamond Girl 9:00pm The Dolphin 21+
The Early November / Lydia / Restorations 7:30pm Union Transfer All Ages
Wednesday, Jun 3, 2015
Time Venue Age
Communion Residency: Dan Mangan & Blacksmith / Jessica Hernandez & The Deltas / Pine Barons / Foxtrot & The Get Down / John Vettese DJ Set 7:00pm Milkboy 21+
Monday, Jun 1, 2015
Time Venue Age
Wildhoney / Mercury Girls / Ghost Gum 8:00pm Boot & Saddle 21+
Cold Beat / The Spirit of the Beehive / Myrrias / Blowdryer 7:30pm PhilaMOCA All Ages
Sudden Suspension / Bad Luck / Weatherhead 6:30pm The Barbary 21+
Sunday, May 31, 2015
Time Venue Age
Dreamers / Gringo Star / Shantih Shantih 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Grace Helbig / Hannah Hart / Mamrie Hart 6:00pm The Trocadero All Ages
Saturday, May 30, 2015
Time Venue Age
Ground Up / DJ Bij Lincs / DJ Juice 11:00pm Coda 21+
Roots Picnic Afterparty: Hudson Mohawke / Just Blaze / Nick Hook 10:30pm Theatre of the Living Arts All Ages
Roots Picnic Afterparty: Questlove / Cosmo Baker / Matthew Law 9:30pm Underground Arts 21+
JAKUBI / And the Kids / Halfro 7:30pm Milkboy 21+
Purity Ring / Braids / Born Gold 6:00pm Union Transfer All Ages
The Roots Picnic: The Weeknd / The Roots / Erykah Badu / Hiatus Kaiyote / Afrika Bambaataa / Hudson Mohawke / Bishop Nehru / Rae Sremmurd / DJ Mustard / Brianna Cash / Donn T 11:00am Festival Pier at Penn's Landing All Ages
Friday, May 29, 2015
Time Venue Age
House of Roots Veteran Takeover: Duprex / Ras Tully / House of Roots Soundsystem 9:00pm One Arts Community Center All Ages
SAVANT / JELO 9:00pm District N9ne 18+
Likers / Grounders / Josh Jones / Sweet Eureka 8:30pm Milkboy 21+
METZ & FIDLAR / Huth & McGuinness 8:00pm Union Transfer All Ages
Tropidelic / Kuf Knotz 8:00pm Coda 21+
Thursday, May 28, 2015
Time Venue Age
Jonah Matranga 8:00pm First Unitarian Church: Chapel All Ages
Ivan & Alyosha / Kris Orlowski / Kevin Manning 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Tall Heights / Gracie and Rachel / No Stranger 8:00pm Milkboy 21+
Ensiferum / Korpiklaani / Trollfest / Frost Giant 7:30pm Theatre of the Living Arts All Ages
Uxwiyanitchfop / Doopree / Reeds / Everyting / Innit 6:00pm WKDU Studio All Ages
Tuesday, May 26, 2015
Time Venue Age
Seinabo Sey / James Davis 8:00pm Underground Arts 21+
Monday, May 25, 2015
Time Venue Age
The Buddy System: Curated by King Britt & HPrizm 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Sunday, May 24, 2015
Time Venue Age
Raya Brass Band / Sandaraa 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Saturday, May 23, 2015
Time Venue Age
Intergalactix / City Rain / QQQ 8:30pm Milkboy 21+
Friday, May 22, 2015
Time Venue Age
Lee Foss / Benn Arsenal / Jeff Omega 10:00pm Coda 21+
Justin Martin / Ardalan / Maggs Bruchez 9:00pm The Dolphin 21+
Moonstriker / Something Like A Monument / The Stonewall Vessels / The Oh Ones / Howlish 8:30pm Milkboy 21+
Geographer / Empires / Idlehands 8:00pm Union Transfer All Ages
Thursday, May 21, 2015
Time Venue Age
The Martinez Brothers / Rob Paine / Francisco Collazo 9:00pm The Dolphin 21+
Quintino / Khal / Burnbomb 9:00pm Coda 21+
Mandolin Orange / Leif Vollebekk 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Black Pussy / Kingsnake / Screaming Rattler 8:00pm Milkboy 21+
Black Pussy / Kingsnake / Screaming Rattler 8:00pm Milkboy 21+
Wednesday, May 20, 2015
Time Venue Age
UFOMAMMUT / Usnea / Ominous Black 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Tech N9ne / Chris Webby / Krizz Kaliko / Murs / King 810 / Zuse 7:00pm The Trocadero All Ages
Tuesday, May 19, 2015
Time Venue Age
Follakzoid / Blues Control / Writhing Squares 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Primal Scream / Psychic Teens 8:00pm Theatre of the Living Arts All Ages
Monday, May 18, 2015
Time Venue Age
Elliot Moss / Automatic Colors 8:00pm Milkboy 21+
Sunday, May 17, 2015
Time Venue Age
Butcher Babies / Suburban Murder 8:00pm Underground Arts 21+
Saturday, May 16, 2015
Time Venue Age
Skream / Sammy Slice 9:00pm The Dolphin 21+
Northern Arms / Mercury Radio Theater / Julia Rainer 8:00pm Johnny Brenda's 21+
Friday, May 15, 2015
Time Venue Age
Mac McCaughan / Flesh Wounds 8:00pm Underground Arts 21+
Broncho / Strange Faces / Palmas 8:00pm Johnny Brenda's 21+
JJ Grey & Mofro / Nora Jane Struthers 7:00pm Union Transfer All Ages
Thursday, May 14, 2015
Time Venue Age
Kill Paris / Louis Futon / Architekt 8:30pm Coda 21+
Matt Pond PA / Young Buffalo / Joy Riding 8:00pm Union Transfer All Ages
First Person Arts: Grand Slam 7:00pm Underground Arts 21+
Wednesday, May 13, 2015
Time Venue Age
Schlang Worldwide Secret Band 8:00pm Underground Arts 21+
Drone Ranger / Mystic Braves / The Blank Tapes 8:00pm Johnny Brenda's 21+