Philly Happenings is WKDU's listing of upcoming Philadelphia area events.
All events for the next two weeks are read on the radio everyday at Noon, 5pm, and 8pm.
Do you have an event you would like to add to Philly Happenings? Email phillyhaps@wkdu.org.
When you send us information don't forget to mention what artists are performing, the location, date, time and any important details (e.g. all ages, 21+, etc...)
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Sloppy Seconds / Queers / Raging Nathans | 7:00pm | Kung Fu Necktie | 21+ |
East Axis (featuring Matthew Shipp, Scott Robinson, Gerald Cleaver and Kevin Ray) | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Song People / Grex / Vatic Folk | 8:00pm | 2223.fish | All Ages |
Nightfall / Bastard Cross / Fredag Den 13:e / Loud Night | 8:00pm | Cousin Danny's | All Ages |
GOODIE #142 w/ Physical Therapy / DJ's Rob Paine & Francisco Collazo | 9:00pm | The Dolphin | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Nu School Collective (Kayla Childs - keyboards, Nazir Ebo - drums, Tone Whitfield - bass, Keyanna Hutchinson – guitar, Immanuel Wilkins – saxophone) | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
BEINGS (Zoh Amba, Steve Gunn, Shahzad Ismaily, Jim White) | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Reyna Tropical | 8:00pm | The Lounge at World Cafe Live | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Guachinangos | 5:00pm - 8:00pm | Stoner Courtyard, Penn Museum | All Ages |
Maserati / Unwed Sailor | 8:00pm | Kung Fu Necktie | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Ruby the Hatchet / more TBA | 6:00pm | Spruce Street Harbor | All Ages |
The Rubinoos | 8:00pm | The Lounge at World Cafe Live | All Ages |
Ha Ha Laughing / Red King / Plastic Bitch / Superspreder | 8:00pm | Ortlieb's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Nod / Emily Robb / Mike Polizze | 8:00pm | Century | 21+ |
Sahba Motellabli & Reza Mohsenipour | 8:00pm | University Lutheran | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Layzi / Daddy / Rigby Picnic / Broke Body | 7:30pm | Foto Club | All Ages |
Gene Wildest / Ronald Reagan? The Actor? / Illegal Tender / Demirage | 7:30pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
The Body / Dis Fig / Cel Genesis / Sour Spirit | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Sleep House / The Spins / Jordan Dean / Innlet | 7:30pm | PhilaMOCA | All Ages |
Die Spitz | 8:00pm | Foto Club | 21+ |
Family Underground / Fursaxa / Heavenly Bodies | 8:00pm | Pageant : Soloveev | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Juan Wauters / Yung Sham | 7:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Jonny Kosmo / Special World / Ripley | 7:30pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Stereo League / Angelo Outlaw | 6:00pm - 10:00pm | Spruce Street Harbor | All Ages |
Sinai Vessel / Blood / Hour / Little Kid | 7:30pm | Foto Club | All Ages |
The Messthetics & James Brandon Lewis | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Farmer’s Wife / Flatwaves / Nave | 8:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Star Destroyers / Postergirl / Insomnea / Whispercloud | 8:00pm | Ortlieb's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Labretta Suede and The Motel 6 / The Out-Sect / Von Mons | 7:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Doombeach / Caged / A PAramount / A Love Supreme / Horsenap | 7:30pm | Foto Club | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Haunt / Savage Master / Traitor | 7:00pm | Kung Fu Necktie | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Hong Kong Fuck You / No Model / Bandit / Brainwashed | 7:30pm | Ukie Club | All Ages |
Ardmore Rock N’ Ride Feat. Rebirth Brass Band / Yellowman / more | 8:00pm | Schauffele Plaza | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Kid Congo & The Pink Monkey Birds | 8:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Jazz Jam w/ Orrin Evans - Featured Artist: Neil Podgurski | 8:00pm | The Lounge at World Cafe Live | All Ages |
Dad Bod / Orua | 8:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
My Cousin's Girlfriend's House / Froggy / Spirit Week / Pink Blush | 6:30pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Dogface Bastards / Fucksake / At Night / Rotting Fruit (Matinee Show) | 1:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Sun Ra Arkestra | 8:00pm | Ardmore Music Hall | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Sadistic Force / Bastardcröss / Electrocutioner / Wild Beyond | 7:00pm | Kung Fu Necktie | 21+ |
Daniel Romano’s Outfit / Uni Boys / Carson McHone | 7:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Gyedu-Blay Ambolley | 7:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Chris Farren / Chalk Talk / Hiding Places | 6:00pm | Spruce Street Harbor | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
ORANGEPEELMYSTIC / Sneeze Awfull / Sound ETC / SHIVVERR | 7:30pm | PhilaMOCA | All Ages |
Isaiah Collier & The Chosen Few | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Philly Record Freak Out (Over 15,000+ LPs) | 10:00am - 4:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Good Terms / Rematch | 7:00pm | Foto Club | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Elephant Jake / FEELSGOOD / Knuckle Deep | 7:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Jhariah | 6:00pm | Spruce Street Harbor | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Strawberry Guy / Johanna Samuels | 7:30pm | Ukie Club | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Oceanator / Bacchae | 6:00pm | Spruce Street Harbor | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Built to Spill | 8:00pm | Franklin Music Hall | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Waxahatchee / Tim Heidecker / Gladie (NIght #1) | 7:00pm | The Fillmore Philadelphia | All Ages |
NMLSTYL / Zaku | 7:30pm | PhilaMOCA | All Ages |
BLK ODYSSY | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Waxahatchee / Snail Mail / Greg Mendez (Night #2) | 7:00pm | The Fillmore Philadelphia | All Ages |
The Kilograms / The Upfux / The West Kensingtons | 7:00pm | Foto Club | All Ages |
7even7ins / Johnny Dynamite & The Bloodsuckers | 7:30pm | PhilaMOCA | All Ages |
Buzzcocks / Love Crimes | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Schirenc Plays Pungent Stench / Organ Dealer / Compulsed | 7:00pm | Kung Fu Necktie | 21+ |
Paul Weller | 8:00pm | Keswick Theatre | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Jazz Jam w/ Orrin Evans - Featured Artist: Ember | 8:00pm | The Lounge at World Cafe Live | All Ages |
Marika Hackman / Art School Girlfriend | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Daniel Villarreal | 8:30pm | The Lounge at World Cafe Live | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Pan Arcadia / See Plus / The Customers / Sleep House | 7:30pm | PhilaMOCA | All Ages |
PJ Harvey | 8:00pm | The Met Philly | All Ages |
The Suicide Machines / Big D and the Kid’s Table / The Planet Smashers | 8:00pm | Theatre of the Living Arts | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Warpark / Wallace Tonight / Bristoltooth / Honeythunder | 7:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Isabel LaRosa | 7:30pm | Ukie Club | All Ages |
The dB’s | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
The Lemonheads: It’s a Shame About C’mon Feel Tour (Night 1) | 8:00pm | Underground Arts | 21+ |
Tashi Wada | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
The Lemonheads: It’s a Shame About C’mon Feel Tour (Night 2) | 8:00pm | Underground Arts | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Sad Park / Yungatita / More TBA | 7:30pm | Foto Club | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Luna Li | 8:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Shimmer Wince (Anna Webber - tenor sax, flute, bass flute, Adam O’Farrill - trumpet, Mariel Roberts - cello, Elias Stemeseder - synthesizer, Lesley Mok - drums) | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Another Michael / More TBA | 6:00pm | Spruce Street Harbor | All Ages |
Mexican Slum Rats / more TBA | 7:30pm | Foto Club | All Ages |
Cass McCombs / Advance Basr | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Ween - Chocolate & Cheese 30th Anniversary Show | 8:00pm | TD Pavilion at the Mann | All Ages |
Marbled Eye | 8:00pm | Cousin Danny's | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Hotline TNT / Disq | 8:00pm | First Unitarian Church: Basement | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Slapshot / Ignite / Death By Stereo | 6:00pm - 11:00pm | First Unitarian Church: Basement | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Tropical Fuck Storm / Michael Beach | 8:00pm | First Unitarian Church: Basement | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Weird of Mouth (Ches Smith - drums, percussion, “Chu Berry 28” - saxophone, Craig Taborn — piano, electronics) | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Deerhoof | 8:00pm | Underground Arts | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Soul Coughing | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Jazz Jam w/ Orrin Evans - Featured Artist: Thomas Marriott | 8:00pm | The Lounge at World Cafe Live | All Ages |
Steve Wynn | 8:00pm | Milkboy Philly | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Yard Act | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Delicate Steve (Night #1) | 8:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Delicate Steve (Night #2) | 8:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
The Bevis Frond | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Millions of Dead Cops / Soji / Urban Waste | 7:30pm | Ukie Club | All Ages |
Jake Xerxes Fussell | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Xiu Xiu / J Lesser | 8:00pm | PhilaMOCA | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Boris / Strawcrawler | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Swami John Reis & The Bed of Nails / Lippy | 8:00pm | First Unitarian Church: Basement | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Coalesce / Cave In / Rid Of Me (Matinee Show) | 4:00pm | First Unitarian Church: Basement | All Ages |
LSDXOXO | 7:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Acid Mothers Temple | 8:00pm | Milkboy Philly | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Rival Schools / Webbed Wing / Hollow Suns / Twowayradio | 7:30pm | First Unitarian Church: Basement | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Sheer Mag / The Out-Sect / Happy Body | 7:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Naima Bock | 8:00pm | First Unitarian Church: Chapel | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Fog Lake / Foxes in Action | 7:30pm | Ukie Club | All Ages |
Robyn Hitchcock | 7:30pm | City Winery Philadelphia | 21+ |
Sunset Rubdown | 8:00pm | First Unitarian Church: Basement | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Die Antwoord | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Osees / Godcaster | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Glass Band (Steve Gunn - guitar, John Truscinski - drums, electronics, Bill Nace - guitars) / Angelo Outlaw | 8:00pm | Solar Myth | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Cloud Nothings / Equipment / Farmer's Wife | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Thee Sacred Souls | 8:00pm | The Fillmore Philadelphia | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Abdullah Ibrahim Trio | 7:00pm | Zellerbach Theatre | All Ages |
Tycho | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Jazz Jam w/ Orrin Evans - Featured Artist: Imani Records Artists | 8:00pm | The Lounge at World Cafe Live | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Six Organs of Admittance / Tashi Dorji | 8:00pm | Johnny Brenda's | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
J Mascis | 8:00pm | Underground Arts | 21+ |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Godspeed You! Black Emperor | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
They Might Be Giants (Night #1) | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
They Might Be Giants (Night #2) | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
The Blood Brothers (Night #1) | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Jazz Jam w/ Orrin Evans - Featured Artist: Imani Records Holiday Jam | 8:00pm | The Lounge at World Cafe Live | All Ages |
The Blood Brothers (Night #2) | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
The Jesus Lizard | 8:00pm | Union Transfer | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Mali Obomsawin Quartet | 8:00pm | Harold Prince Theatre | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Jontavious Willis | 7:00pm | Harold Prince Theatre | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
The Kronos Quartet performs the music of Terry Riley | 7:00pm | Zellerbach Theatre | All Ages |
Time | Venue | Age | |
---|---|---|---|
Ty Segall / more TBA | 7:30pm | Ukie Club | All Ages |